SECUREVIEW

Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi (ÖGDM)


Üniversite ve kampüs hayatı, eğlenceli olduğu kadar öğrencileri sınayan da bir ortamdır. Yeni sosyal çevre, yeni ilişkiler, yeni sosyal becerilerin geliştirilmesi ve akademik performansla ilgili yüksek beklentiler üniversite hayatını zorlaştırabilmektedir. Kıbrıs Batı Üniversitesi Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi (ÖGDM), öğrencilerin üniversite hayatının getirdiği zorluklarla baş etmelerini, bilgi ve becerilerini geliştirerek üniversite ve kampüs hayatını en verimli şekilde yaşamalarını hedefleyen bir birimdir. Ayrıca Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi (PDAREM) ve Kariyer Merkezi bu birime destek vermektedir.

ÖGDM, öğrencilerin akademik yıl içinde karşılaştıkları her türlü sosyal ve fiziki sorunu çözmek amacıyla kurulmuştur. Merkez, öğrencilerin sorunlarına çözüm getirmek, sosyal hayatlarını canlı tutmak, kulüp aktiviteleriyle hem sosyal, hem de eğitim yaşamlarına olumlu katkılarda bulunmak ve öğrenci konseyiyle işbirliği yaparak, öğrenci ve üniversite etkileşimini verimli kılmayı amaçlamaktadır. Öğrencilerin yaşayabileceği her türlü sorun, ÖGDM’de çözülmekte ve gerekli durumlarda veliler ile birebir iletişime geçilmektedir. Bu şekilde öğrencilerle çok daha sıcak ve temeli sağlam ilişkiler kurulmaktadır.

Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi’ne Bağlı Koordinatörlükler:

Öğrenci Kulüpleri Koordinatörlüğü

Mezunlarla İletişim Koordinatörlüğü

Öğrenci Danışma Koordinatörlüğü


Sağlık Merkezi


Tam zamanlı görevlendirilmiş doktor ve hemşire kontrolünde öğrencilerimize her türlü sağlık ve ilkyardım müdahaleleri yapılırken, 7 gün 24 saat hizmete hazır bir ambulans acil durumlarda hastaneye ulaşımı sağlar. Öğrencilerimizin “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Sigortası” üniversite tarafından yapılır; böylelikle ihtiyaç halinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na bağlı tüm hastanelerden öğrencilerimiz ücretsiz olarak yararlanabilirler.


Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi (PDAREM)


Öğrencilerin akademik, sosyal ve psikolojik potansiyellerini tanımalarına, bağımsız seçimler yapabilmelerine, yaptıkları her seçimin sorumluluğunu taşımayı öğrenmelerine, özgeci davranışlarını çoğaltmalarına, değişime ve gelişime açık olmalarına, kendileri gibi herkesi güçlü ve zayıf yanlarıyla olduğu gibi kabul edebilmelerine, üretken bireyler olarak yetişmelerine, insanlarla ve doğayla barışık bir şekilde hayatla bütünleşmelerine yardımcı olmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda öğrencilere psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetleri verilmektedir.

Sorunlarının çözümü için başvuran öğrencilere, gizlilik esasına dayanarak bireysel terapi ve danışmanlık yapılır. PDAREM bünyesinde ayrıca; ‘verilen hizmetlerin etkinliğinin ölçüldüğü uygulamaya yönelik araştırmalar’, ‘öğrencileri tanımak, psikolojik ihtiyaçlarını, sorun alanlarını belirlemek amacıyla yapılan tarama türü araştırmalar’ ile ‘ergenlik ve gençlik döneminin çeşitli psikolojik boyutlarda deneysel ya da betimsel olarak incelendiği araştırmalar’ yapılmaktadır.


Güvenlik


Suç oranının en düşük olduğu dünya ülkeleri arasında yer alan Kuzey Kıbrıs’taki Kıbrıs Batı Üniversitesi Kampüsü’nün kontrolü, güvenlik amirliği ve kampüs içerisinde pek çok noktada bulunan kameralar ile düzenli olarak sağlanır. Kampüs, yurtlar ve diğer birimlerin güvenliği ile acil durum müdahale ekiplerine günün 24 saati iç hat ve GSM telefon numaralarından kolayca ulaşılabilir.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi için öğrencilerine güvenli bir kampüs hayatı sunmak çok önemlidir. Kampüs ve yurt bölgelerinde haftanın 7 günü 24 saat görev yapan güvenlik görevlileri ve kamera takibi ile Kampüs içerisinde öğrencilerimize huzurlu ve güvenli bir yaşam sunulmaktadır.


Kampüsteki Diğer Hizmetler


Çamaşırhaneden kırtasiyeye, süpermarketten bankaya, arkade oyunları alanından cep sinemasına kadar tüm özellikleri ile Kıbrıs Batı Üniversitesi tam donanımlı bir kampüs üniversitesidir.


;