fbpx
Sağlık Meslek Yüksekokulu

Ameliyathane Hizmetleri

Bölüm Hakkında

Ameliyathane Hizmetleri önlisans programı, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde yürütülmektedir. Ameliyathane Hizmetleri Önlisans mezunları, Sağlık Bakanlığına bağlı kamu ve özel yataklı tedavi kurumlarının ameliyathane ve ameliyathaneye bağlı birimlerinde yönergeler doğrultusunda çalışır.                                                            

Mezun Olma Koşulları

Ameliyathane Hizmetleri  Önlisans Programı’ndan mezun olabilmek için toplam 120 AKTS’ye denk gelen 4 yarıyıllık programda bulunan tüm dersleri başarıyla tamamlamak ve 4.00 üzerinden en az 2.00 akademik ortalamaya sahip olmak gerekmektedir.

Bunun yanında; müfredatta belirtildiği gibi, öğrenciler ikinci yarıyılın sonunda 30 iş günü sürecek bir Yaz Stajı tamamlayacaklar.

Yaz stajları KKTC veya TC’de Ameliyathane Hizmetleri çalışmalarının yürütüldüğü kamu veya özel sağlık kurumlarında gerçekleştirilecektir. Öğretim üyeleri/elemanları öğrencilerin staj kurumlarıyla eşleşebilmeleri için destek olacaktır.  İkinci yarıyıldan itibaren gerçekleştirilecek Ameliyathane Uygulamaları programları ise Gazimağusa, Lefkoşa veya Girne Devlet Hastanelerinde gerçekleştirilecektir.

Kariyer Olanakları

Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında “Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri” unvanı ile çalışır.

Türkiye İş Kurumu 2015 Yılı İşgücü Piyasası 1. Dönem raporuna göre teknik elemanlar (“yardımcı sağlık personeli”) sağlık ve sosyal hizmet faaliyetleri sektöründe açık işi en çok olan meslekler arasındadır.

Özel ve kamu hastanelerinin ameliyathane, merkezi sterilizasyon ünitesi, endoskopi salonu, doğumhane, diş ile ilgili tedaviler ve cerrahi işlemlerin gerçekleştirildiği birimlerde bireysel çalışma olanağına sahip olmayıp cerrahi branş uzmanlarına destek vererek çalışabilir.

Offices Contact Info

International Office

Email: a.abojmei@cwu.edu.tr

Phone Number: +905488353663.

Student Affairs Office

Email: z.sanli@cwu.edu.tr

Tel number: +90392 444 00 14 External 805.

Financial Affairs Office

Email: s.dokuzlar@cwu.edu.tr

Tel Number: +90392 444 00 14 External 803.

Mon – Fri 8:00A.M. – 5:00P.M.

Social Info

Student Resources

Text Widget

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Nullam id dolor id nibh ultricies vehicula ut id elit. Donec ullamcorper nulla non metus auctor fringilla. Maecenas sed diam eget.

GET MORE INFORMATION

İLETİŞİM

Kıbrıs Batı Üniversitesi
İsmet İnönü Bulvarı No:29, Gazimağusa, Kuzey Kıbrıs
Tel No : +90(392) 444 00 14
Fax No: +90(392) 444 00 15
E-Mail : info@cwu.edu.tr