fbpx
Sağlık Meslek Yüksekokulu

Anestezi

Bölüm Hakkında

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde yürütülecektir olan Anestezi Programı mezunları, cerrahi bilimlerin vazgeçilmez unsuru olan anestezi uygulamasında, anesteziste yardım etme, ortamın hazırlanması, ekipmanların kullanılması, bakımı ve bir sonraki uygulama için hazır tutulması sorumluluklarını üstlenme, ameliyathane, reanimasyon, acil servis ortamında çalışabilme ve tıptaki yenilikleri takip ederek uygulamalarına yansıtabilecek yeterliklere sahip olmalıdır.

Mezun Olma Koşulları

Anestezi Önlisans Programı’ndan mezun olabilmek için, toplam 120 AKTS’ye denk gelen 4 yarıyıllık programda bulunan tüm dersleri başarıyla tamamlamak ve 4 üzerinden en az 2.00 akademik ortalamaya sahip olmak gerekmektedir.

Bunun yanında; müfredatta belirtildiği gibi, iki yaz stajı ve son iki dönemde Anestezi ve Reanimasyon I ve Anestezi ve Reanimasyon II klinik uygulama programlarının tamamlanması gerekmektedir.

Yaz stajları KKTC veya TC’de anestezi çalışmalarının yürütüldüğü kamu veya özel sağlık kurumlarında gerçekleştirilecektir. Öğretim üyeleri/elemanları öğrencilerin staj kurumlarıyla eşleşebilmeleri için destek olacaktır.

İkinci yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleştirilecek olan Klinik Uygulama programları ise Kıbrıs Batı Üniversitesi ile KKTC Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde Gazimağusa, Lefkoşa veya Girne Devlet Hastanelerinde gerçekleştirilecektir.

Kariyer Olanakları

Anestezi Programı mezunları, devlet, üniversite ve özel hastanelerin ameliyathane, acil servis, reanimasyon servisi ve ağrı odalarında, özel tıp merkezlerinin ameliyathane ve acil servislerinde, tüp bebek merkezlerinde çalışabilir/istihdam edilebilir. Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında “Anestezi Teknikeri” ünvanı ile çalışır.

Ameliyat yapılan her türlü sağlık kurumunda (devlet hastanesi, özel hastane, doğumevi, üniversite hastaneleri, özel klinikler vb.) rahatlıkla iş bulabilirler. Ameliyatla tedavi yöntemlerinin gelişmesine paralel olarak meslek elemanlarına duyulan ihtiyaç da artmaktadır.

Offices Contact Info

International Office

Email: a.abojmei@cwu.edu.tr

Phone Number: +905488353663.

Student Affairs Office

Email: z.sanli@cwu.edu.tr

Tel number: +90392 444 00 14 External 805.

Financial Affairs Office

Email: s.dokuzlar@cwu.edu.tr

Tel Number: +90392 444 00 14 External 803.

Mon – Fri 8:00A.M. – 5:00P.M.

Social Info

Student Resources

Text Widget

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Nullam id dolor id nibh ultricies vehicula ut id elit. Donec ullamcorper nulla non metus auctor fringilla. Maecenas sed diam eget.

GET MORE INFORMATION

İLETİŞİM

Kıbrıs Batı Üniversitesi
İsmet İnönü Bulvarı No:29, Gazimağusa, Kuzey Kıbrıs
Tel No : +90(392) 444 00 14
Fax No: +90(392) 444 00 15
E-Mail : info@cwu.edu.tr