Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

Mühendislik Fakültesi

Bölüm Hakkında

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, mühendislik alanındaki yüksek öğretimin öncüsüdür. Bu bölüm ülkenin önde gelen bölümlerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Bölümde öğrencilerimiz sürekli araştırma halinde olan öğretim üyeleriyle iletişim kurma imkanına sahip olacaktır. Lisans öğrencileri, bölümdeki farklı araştırma laboratuvarlarında araştırma yapmak için çeşitli fırsatlara sahiptir.

Eğitim Fırsatları

Öğrenciler son derece modern olan elektronik laboratuarlarda eğitim alabilecek, kapsamlı ekipmanlarla derslerini işleyebileceklerdir. Tesislerimizde çok çeşitli elektronik projeler için laboratuvar alanı, yenilenebilir ve akıllı enerji sistemleri için deneysel donanımlar, robotik, ultrason ve gömülü sistemler yer alır, yaratıcı ve teşvik edici bir öğrenme ortamı sağlar.

Kıbrıs Batı Üniversitesi sürekli olarak en iyi tesislere yatırım yapmaktadır ve öğrencilerimiz çalışmaları için ihtiyaç duydukları her şeyi kampüste bulacaklardır.

Kariyer Olanakları

Elektrik mühendisleri, elektrikle çalışan veya elektrik üreten cihazları tasarlamak için fizik, elektronik ve elektromanyetizma kullanır. Elektrik mühendisleri, küçük cep cihazlarından büyük uçak elektrik sistemlerine kadar her şey üzerinde çalışabilir. Mühendisler prototipleri test eder ve sistemleri değerlendirip iyileştirir. Neredeyse her endüstrinin, hükümetin, ulaşımın, iletişimin, teknoloji ve kamu hizmetlerinin elektrik mühendisine ihtiyacı vardır. Çoğu elektrik mühendisi bir ofis veya laboratuar ortamında çalışır, ancak projeler ve kısa vadeli görevlerde de yer almaktadırlar.

Elektrik Elektronik Mühendisliği 2012 yılından itibaren çok rağbet gören bir bölümdür. 2012’den 2022 yılına kadar bu bölüme olan ilginin hızla büyümesi bekleniyor. Elektrik mühendisliği, bilgisayar sistemlerini daha çok kullanan ve geleneksel üretimden uzaklaşan bir profil çizmektedir. Günümüz dünyasında da tam olarak bu gerçekleşmektedir. Elektrik elektronik mühendisliği bilgisayar, GPS gibi aletleri üretmek için çalışmaktadırlar.

Başvur Broşür İndir
Ders Müfredatı
Ders Müfredatı