fbpx

II. Uluslararası Akdeniz Bilimsel Araştırmalar Kongresi

Uluslararası Akdeniz Bilimsel Araştırmalar Kongresi’nin ikincisi, 07-09 Şubat 2020 tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gazimağusa şehrinde Kıbrıs Batı Üniversitesi ile İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (İKSAD) ortaklığıyla gerçekleştirilmiştir.

Kongreye; Bosna Hersek, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan, Türkiye, KKTC, Başkurtistan (Rusya Federasyonu) ve Kırgızistan’dan çeşitli üniversitelerden 60 civarında bilim insanı tarafından 80’e yakın bildiri gönderilmiştir. İletişim, Edebiyat, Tarih, Sosyoloji, Eğitim, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Sanat Tarihi, Arkeoloji, Coğrafya, Eğitim Bilimleri, Tarih, Çevre Bilimi, Kentleşme Politikası, Tasarım, Güzel Sanatlar gibi Sosyal Bilimler ve Eğitim alanlarında yapılan bilimsel çalışmalardan oluşan bildiriler hakem değerlendirilmesinden geçirilmiştir. Gönderilen bildiriler içinden 63 bildiri kongrede sunulmak ve yayınlanmak üzere kabul edilmiştir. Bilim insanlarından bazıları çeşitli sebeplerle kongreye katılamamışlardır.

Kongreye katılan 46 bilim insanının hazırladığı bilimsel çalışmalardan 57 bildirinin sözlü sunumu yapılmıştır. Sunumu yapılan bildirilerin tam metinleri 2020 yılı içerisinde elektronik bildiri kitabı olarak yayınlanacaktır.